PĘTNA - Cerkiew św. Paraskewy
Świątynia została postawiona by przejąć obowiązki starej drewnianej cerkwi, która niestety została rozebrana w 1935 roku. Poprzedniczka murowanej świątyni została zbudowana w 1700 roku. Jej pozostałością jest dzwonnica nowej cerkwi, którą wciąż można podziwiać.
CERWIEW
W PĘTNEJ
Nieduża i naprawdę urocza murowana cerkiew w Pętnej stanęła tu w 1916 roku. Budynek wykonano w stylu bizantyjskim, o czym świadczy bryła na planie krzyża oraz centralne umieszczenie jedynej kopuły.
Świątynia została postawiona by przejąć obowiązki starej drewnianej cerkwi, która niestety została rozebrana w 1935 roku. Poprzedniczka murowanej świątyni została zbudowana w 1700 roku. Jej pozostałością jest dzwonnica nowej cerkwi, którą wciąż można podziwiać. Stoi ona obok świątyni i wyróżnia się słupowo-ramową konstrukcją, o pochyłych ścianach oszalowanych pionowo z listwowaniem.
Wyższa kondygnacja dzwonnicy jest zdecydowanie niższa i służy jako pięterko dzwonowe. Z zewnątrz oznacza je daszek okapowy. Budynek pokrywa gontowy dach namiotowy, a zwieńczenie ma charakterystyczny cebulasty kształt. Wejście ozdabiają dwuskrzydłowe drzwi deskowo-spągowe, inaczej deskowo-szpungowe. To określenie oznacza technikę łączenia desek. Polegała ona na umieszczaniu zaciętej i wsuwanej w nie listwy zbieżnej nazywanej szpungą. Rozwiązanie to okazało się niezwykle funkcjonalne, pozwalało na naturalną pracę drewna, chroniło od procesu wypaczenia i zabezpieczało przed opuszczeniem się skrzydła. Na terenach Polski takie rozwiązanie stosowano od XIII do XIX w. Do dziś konserwatorzy zabytków korzystają z tej metody w swojej pracy. Drewniana dzwonnica jest częścią małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.
W białej cerkwi można obejrzeć zabytkowy XIX-wieczny ikonostas. Składające się na niego ikony reprezentują kilka stylów. Warto koniecznie zwrócić uwagę na dwa krzyże poświęcone rocznicy chrztu Rusi. Jeden z nich, krzyż z 1938 roku, postawiony został na pamiątkę 950-lecia chrztu „Rusi-Ukrainy”. To jedyny tego typu krzyż na Łemkowszczyźnie, gdzie użyto nazwy Ukraina. Na innych, licznie stawianych z tej okazji, pisano o chrzcie Rusi lub Rusi Kijowskiej, jednak wspomnianej nazwy nie używano.. Inskrypcja na cerkwi wskazuje, że ten kościół podlega parafii greckokatolickiej w Komańczy. W 1947 świątynia została przejęta przez katolików.
Źródła:
PĘTNA| Cerkiew św. Paraskewy
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY