Kosciół
W GORYSŁAWICACH
Pierwsze wzmianki o drewnianym kościele pochodzą z roku 1326. W roku 1535 ukończono budowę obecnego kościoła murowanego fundacji ówczesnego proboszcza ks. Józefa Dałowicza. W 1676 roku do nawy dobudowano od strony zachodniej barokową kaplicę, ufundowaną przez Wojciecha i Annę Żelazowskich. W czasie I wojny światowej świątynia została uszkodzona, a następnie w latach powojennych odrestaurowana.
Architektura kościoła jest na pograniczu stylu późnogotyckiego i renesansowego. Kościół jest orientowany (czyli jego prezbiterium skierowane jest ku wschodowi), wzniesiony z białego kamienia pińczowskiego. Nawa kształtem przypomina kwadrat a prezbiterium jest nieco węższe. W prezbiterium zachowało się sklepienie sieciowe z kamiennymi zwornikami dekorowanymi herbami Abdank, Odrowąż i Janina. Nawa główna pierwotnie także przykryta była podobnym sklepieniem, obecnie jest tam płaski sufit. Dach kościoła pokryty jest blachą, pierwotnie gontem.
W kościele zachowały się fragmenty późnogotyckiej polichromii z początku XVI wieku, przedstawiającej m.in. św. Krzysztofa. Belka tęczowa składa się z późnogotyckich figur (z początku XVI wieku) – Matki Bożej oraz św. Jana Ewangelisty. Figura Chrystusa jest późniejsza, z początku XVII wieku. W wczesnobarokowym ołtarzu głównym z początku XVII wieku znajduje się obraz z wizerunkami świętych Szczepana i Wawrzyńca. Ołtarz boczny północny przedstawia Ukrzyżowanie Chrystusa (z drugiej połowy XVII wieku). Ołtarz boczny południowy przedstawia Matkę Bożą Niepokalanie Poczętą (z drugiej połowy XVII wieku) z późnogotycką figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Kościół znajduje się na odnowionej trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Tyńca, która nawiązuje do dawnej średniowiecznej drogi do Santiago de Compostela ale związana jest z pielgrzymowaniem do grobu św. Jakuba.
Źródła:
kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,23092097,byly-przedmiesciem-wislicy-teraz-niewiele-mniejsze-od-tego.html?disableRedirects=true
GORYSŁAWICE - Kościół pw. św. Wawrzyńca
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY