Kosciół
W DOBROWODZIE
Usytuowany na wzniesieniu w centrum wsi zespół kościoła zajmuje wnętrze owalnego, otoczonego kamiennym murem placu. Nazwa wsi pochodzi od występującej tu dobrej jakości wody, w przeciwieństwie do okolicznych miejscowości, gdzie często źródlana woda bywa zasiarczona. Kościół św. Marii Magdaleny został ufundowany przez biskupa krakowskiego Floriana z Mokrska w 1354 r. W latach 1524 – 1525 został przebudowany w stylu późnogotyckim, nadano mu wtedy jego obecny kształt.
Jest to świątynia jednonawowa, z węższym i niższym prezbiterium do którego od strony północnej przylega niewielka zakrystia. Sklepienie prezbiterium jest krzyżowo-żebrowe a sklepienie nawy sieciowe, umieszczono na nim herby szlacheckie Łodzia, Doliwa, Jastrzębiec, Dębno oraz Ślepowron. Do nawy od północy przylega kaplica pw. Matki Boskiej z XVI wieku. Na zachodniej fasadzie kościoła znajduje się okrągła wieżyczka ze stożkowym dachem. Do wnętrza kościoła prowadzi gotycko-renesansowy portal, nad którym umieszczony jest herb Łodzia. Neogotycka kruchta została dobudowana na początku XX wieku. Wewnątrz, w pobliżu kruchty zachowały się fragmenty gotyckiej inskrypcji z XVI w.
Obraz na ołtarzu głównym przedstawia Ukrzyżowanie. Pod amboną znajduje się marmurowa, renesansowa płyta Jana Boboli z 1605 r. (podkomorzy sandomierski, stryj św. Andrzeja Boboli). W filar oddzielający nawę od kaplicy Matki Boskiej wbudowane jest jego popiersie i renesansowe epitafium.
Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica z XVIII wieku oraz figura św. Jana Nepomucena. Kościół w Dobrowodzie należy do najcenniejszych prowincjonalnych, gotyckich świątyń w północnej Małopolsce.
Źródła:
www.diecezja.kielce.pl/parafie/dobrowoda-sw-marii-magdaleny
zabytek.pl/pl/obiekty/dobrowoda-zespol-kosciola-par-pw-sw-marii-magdaleny-i-sw-mar
dawnekieleckie.pl/dobrowoda-kosciol-parafialny-gmina-busko-zdroj-powiat-buski/
DOBROWODA - Kościół pw. św. Marii Magdaleny
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY