JURGÓW – Kościół pw. św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej
Jedna z lokalnych legend głosi, że jego założycielem był zbójnik Jurko, który został sołtysem. Nazwa osady pochodzić miała oczywiście od jego imienia, a wraz z nim miało się tu osiedlić dwunastu członków jego drużyny. Do dziś we wsi wśród mieszkańców słychać lokalną gwarę spiską. Jest ona zaliczana przez polskich językoznawców jako gwara dialektu małopolskiego języka polskiego, przez słowackich zaś jako gwara przejściowa polsko-słowacka.
Kościół
W JURGOWIE
Kościół św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej to nie tylko ciekawa świątynia. To także doskonała okazja by dowiedzieć się więcej o miejscu i regionie, gdzie ją wybudowano. Jurgów został założony mniej więcej w połowie XVI wieku. Jedna z lokalnych legend głosi, że jego założycielem był zbójnik Jurko, który został sołtysem. Nazwa osady pochodzić miała oczywiście od jego imienia, a wraz z nim miało się tu osiedlić dwunastu członków jego drużyny. Do dziś we wsi wśród mieszkańców słychać lokalną gwarę spiską. Jest ona zaliczana przez polskich językoznawców jako gwara dialektu małopolskiego języka polskiego, przez słowackich zaś jako gwara przejściowa polsko-słowacka.
Opisywana przez nas świątynia powstała w 1675 roku, a jej fundatorami byli sołtys Jakub Kesz oraz młynarz Mikołaj. Kształt kościoła, który znamy dziś ostatecznie istnieje od XIX wieku. W latach 1811-69 budynek ten przedłużono. W kolejnym wieku dobudowano kaplicę świętego Józefa.
Drewniany kościół ma konstrukcję zrębową, a jego jednolity wielopołaciowy dach – więźbowo-zaskrzynieniową. Na dachu można podziwiać niedużą wieżyczkę sygnaturkową. Dach prezbiterium ma płaski strop, a prezbiterium pozorne sklepienie kolebkowe.
We wnętrzu świątyni zwiedzający powinni zwrócić uwagę na polichromie, których geometryczne i roślinne zdobienia wskazują na styl rokokowy. Pochodzą one z 1813 roku, a w okresie międzywojennym zostały przemalowane przez Kazimierza Pietkę. Wystrój świątyni określany bywa przez znawców mianem „rokoko spiskie”. Barokowo-rokokowy ołtarz główny pochodzi z 1869 roku, można w nim podziwiać figurkę Matki Boskiej Różańcowej oraz rzeźby świętych Piotra i Pawła. Po prawej stronie warto zwrócić uwagę na figurę świętego Mikołaja, po lewej natomiast Matki Boskiej ze świętym Józefem oraz świętym Joachimem. Kolejnymi ciekawostkami są obraz Świętej Rodziny oraz pochodzące z XVIII wieku ambona i konfesjonał. Jedną z atrakcji dla turystów jest znajdujący się pod chórem wizerunek Archanioła pokonującego diabła.
Pośród innych ciekawostek, które warto zobaczyć w okolicy jest między innymi Zagroda Sołtysów. Pochodzi z 1861 roku i stanowi przykład typowej drewnianej chałupy spiskiej. Od 1982 roku budynek należy do Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i jest miejscem ekspozycji etnograficznej. Można tam poznać realia i warunki w jakich żyli ludzie w dawniejszych czasach w tym regionie.
Natomiast za Jurgowem, w stronę granicy na Polanie Podokólne warto odwiedzić unikatowy zespół kilkudziesięciu drewnianych szałasów pasterskich. Zostały one tu przeniesione z przez Jurgowian z polan tatrzańskich gdzie wypasali owce. Po utracie uprawnień do wypasu na ziemiach księcia Christiana Hohenlohego przenieśli się na polanę Podokólne.
Źródła:
Jurgów | Kościół pw. św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY