CERKIEW
W HŁOMCZY
Nasz portal jest prawdziwą kopalnią sakralnych skarbów, jednak nawet na ich tle ta świątynia jest wyjątkowa. W malutkiej wsi położonej w Górach Sanocko-Turczańskich znajdziecie uroczą cerkiew położoną na niewielkim wzniesieniu, otoczoną drzewami.
Budynek ma wyraźnie rozdzielone trzy części: prezbiterium, nawę oraz niewielki przedsionek, tradycyjnie zwany babińcem. Do prezbiterium przylega zakrystia, uwagę z zewnątrz zwraca niewielki dwukolumnowy portyk, który dobudowano od zachodu. Dach świątyni wieńczy sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę.
Cerkiew została wybudowana na miejscu poprzedniej w 1859 roku. Dawny budynek dziś pamiętają otaczające teren stare drzewa. Jego budowę zainicjował Iwan Snihurski, greckokatolicki biskup przemyski oraz mecenas kultury. Doskonale wykształcony na Uniwersytecie Lwowskim oraz Uniwersytecie Wiedeńskim, w czasie swojego urzędowania zasłużył się jako twórca sieci szkół parafialnych na Ukrainie, fundator stypendiów. Pod jego rządami Przemyśl stał się centralnym ośrodkiem szkolnictwa muzycznego.
Obok zabytku znajduje się murowana dzwonnica, w której biją trzy dzwony. Najstarszy z nich pochodzi z XVII wieku.
Tuż po drugiej wojnie światowej cerkiew używana była jako kościół katolicki. Miało to także związek z licznymi wysiedleniami mieszkańców. W latach sześćdziesiątych modlili się tu prawosławni, a od 1990 roku odnowiono w nim parafię greckokatolicką.
HŁOMCZA | Cerkiew pw. Soboru Najświętszej Maryi Panny
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY