KOŚCIÓŁ
W WOSKOWICACH MAŁYCH
Świątynia w małej wsi w okolicach Namysłowa jest przepięknym przykładem drewnianej architektury sakralnej. Zbudowany wedle zasad zrębowej konstrukcji został orientowany, a zatem nawa główna wyznacza oś wschód-zachód. Mniejsze od nawy prezbiterium zamknięto z trzech stron, a z boku umieszczono zakrystię z lożą na piętrze. Prowadzą do niej umieszczone na zewnątrz schody. Kruchta kościelna ma konstrukcję szachulcową. Polega ona na zbudowaniu drewnianego szkieletu, który następnie wypełniany jest gliną wymieszaną z sieczką, trocinami lub wiórami. Czasami zarzuca się ją także plecionką z witek lub łodyg trzciny. W tym wypadku jednak drewniany szkielet został uzupełniony cegłami. Konstrukcje tego typu były w przeszłości szczególnie popularne w Europie Zachodniej oraz na przykład w regionie alpejskim. W Polsce można znaleźć wiele jej przykładów na Pomorzu Gdańskim i Zachodnim. W średniowieczu wykorzystywano go na terenach Polski centralnej i południowej.
Kościół w Woskowicach Małych pochodzi z 1711 roku i powstał jako świątynia ewangelicka. Po latach trafił w ręce katolików i do dziś jest miejscem ich duchowej refleksji. Na uwagę zasługuje tu wiele ciekawych szczegółów. Jednym z nich jest zawieszony na wieży dzwon. Wedle inskrypcji pochodzi on z 1593 roku i został odlany przez Stefana Goetza. Warsztat rodziny o tym nazwisku zajmował się odlewaniem dzwonów we Wrocławiu i w XVI wieku korzystało z niego wiele parafii i innych ważnych miejsc. Dzwon Goetzów był dumą między innymi w XVIII wieku w Głogowie, gdzie wisiał w ratuszu miejskim.
W Kościele Świętego Wawrzyńca znajduje się piękny prosty prospekt organowy, a polichromia zdobiąca świątynię powstała na początku XVIII wieku. Odznacza się bogatym wzornictwem w postaci wici akantu, kotar i festonów. W nawie głównej znajdziemy polichromię w stylu neobarokowym. Przedstawia ona pasy ornamentalo-florystyczne i wykonał ją malarz Beihafa z Rychtala pod koniec XIX wieku.
Odwiedzający powinni zwrócić uwagę także na barokowy ołtarz z XVIII wieku oraz piękną manierystyczną ambonę. Powstała ona w XVII wieku, a trzysta lat później, w 1914 roku została ozdobiona polichromią. Nie można pominąć, wyliczając skarby tego miejsca, chrzcielnicy z XVIII wieku, która reprezentuje styl późnobarokowy.