SZCZAWNE - Cerkiew pw. Zaśnięcia NMP
Świątynia w Szczawnem pierwotnie została zbudowana przez wyznawców obrządku greckokatolickiego w 1889 roku. Po drugiej wojnie światowej wysiedlono z tej okolicy ludność ukraińską, a świątynię przeznaczono do rozbiórki. Na szczęście osiedleni tu ludzie, z których część przeszła na prawosławie, sprzeciwili się tej decyzji i budynek ocalał.
CERKIEW
W SZCZAWNEM
Szczawno to jedna z miejscowości na Szlaku Architektury Drewnianej. Warto tu przyjechać i od razu zaplanować wizytę w okolicznych wsiach w poszukiwaniu innych pięknych obiektów sakralnych. Przykładem może być choćby odbudowana cerkiew w Komańczy, której opis znajdziecie na naszej stronie.
Świątynia w Szczawnem pierwotnie została zbudowana przez wyznawców obrządku greckokatolickiego w 1889 roku. Po drugiej wojnie światowej wysiedlono z tej okolicy ludność ukraińską, a świątynię przeznaczono do rozbiórki. Na szczęście osiedleni tu ludzie, z których część przeszła na prawosławie, sprzeciwili się tej decyzji i budynek ocalał. Od 1962 roku służy Polskiemu Autokefalicznemu Kościołowi Prawosławnemu. Budynek oparto na kamiennej podmurówce, którą następnie osłonięto blachą. Kościół jest orientowany, a więc prezbiteriu i ołtarz skierowane są na wschód. Zgodnie z tradycją właśnie z tej strony świata ma powtórnie nadejść Zbawiciel. Z drugiej strony jest to bardzo mądry zabieg pozwalający na wykorzystanie światła słonecznego na odpowiednie oświetlenie wnętrza świątyni.
Budynek wykonano w konstrukcji zrębowej, podzielonej tradycyjnie na trzy części: babiniec, nawę oraz prezbiterium. Co ciekawe, nad babińcem zbudowano wieżę metodą słupową. Wieńczy ją charakterystyczny dla świątyń greckokatolickich baniasty hełm. Kolejne dwa hełmy znajadują się nad prezbiterium i nawą. Trójdzielność świątyni to charakterystyczny dla tradycyjnego bydownictwa sposób przedstawiania porządku świata za pomocą architektury. Taki właśnie podział odnajdziemy w stylu łemkowskim, gdzie przejście od babińca do prezbiterium i ołtarza jest wyrazem drogi duszy od stanu grzechu na Ziemi po stan łaski w Niebie.
Wnętrze cerkwi zdobi polichromia wykonana w 1925 roku. Widnieją na niej zarówno postaci jak i zdobne ornamenty. Mosiężny żyrandol oświetlający nawę pochodzi z 2004 roku i został podarowany parafii przez duchownego ze Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, budynek nie jest zelektryfikowany.
Odwiedzając świątynię warto zwrócić uwagę także na dzwonnicę. Pochodzi ona z 1889 roku, mieści w sobie cztery dzwony. Na pobliskim cmentarzu ustawiono drewniane krzyże pamiątkowe. Jeden z nich poświęcono tysiącleciu chrztu Rusi.