ŁOPUSZNA – Kościół pw. św. Trójcy i św. Antoniego Opata
Świątynia jest najprawdopodobniej drugim kościołem w tym miejscu. W 1504 roku jego konsekracji dokonał krakowski biskup Jan Konarski, nadał mu także wezwanie Świętej Trójcy, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Św. Stanisława oraz Św. Antoniego Opata. Wieża, w której biją trzy dzwony, została dobudowana w XVII wieku. Ostatnie remonty wpływające na bryłę świątyni miały miejsce po powodzi w latach 1934-1935
Kościół
W ŁOPUSZNEJ
Poźnogotycki kościół w Łopusznej według najodważniejszych szacunków miał powstać w 1240 roku. To imponująca data, jednak na jej potwierdzenie nie ma obecnie innych źródeł niż ludowe podania. Historycy skłaniają się ku XIV wiekowi, kiedy lokowano tu wieś. Dysponujemy źródłami poświadczającymi fakt, że już w 1400 udzielano tu religijnej posługi. W 1596, po śmierci plebana, zabrakło osób do zarządzania parafią i została ona włączona do parafii w Ostrowsku. Łopuszna odzyskała „niezależność” w 1792, wraz z restytucją parafii.
Świątynia, do której odwiedzenia gorąco zachęcamy, jest najprawdopodobniej drugim kościołem w tym miejscu. W 1504 roku jego konsekracji dokonał krakowski biskup Jan Konarski, nadał mu także wezwanie Świętej Trójcy, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Św. Stanisława oraz Św. Antoniego Opata. Wieża, w której biją trzy dzwony, została dobudowana w XVII wieku. Ostatnie remonty wpływające na bryłę świątyni miały miejsce po powodzi w latach 1934-1935.
Drewniana, orientowana świątynia ma jedną nawę oraz prezbiterium, do którego od północy przylega zakrystia. W dawniejszych czasach całe jego wnętrze zdobiła polichromia patronowa. Wykonano ją w XVI wieku. Do naszych czasów przetrwały jedynie jej fragmenty i można je podziwiać na deskach pochodzących z dawnych stropów. Malowidła w przedsionku pod wieżą i na belce tęczowej są obecnie w większości rekonstrukcją dawnych prac. W 1932 roku zmieniono ostrołukowe, charakterystyczne dla gotyku portale, na prostokątne.
Kościół posiada bardzo bogate i niejednorodne stylistycznie wyposażenie. Główny ołtarz zdobi gotycki tryptyk z 1460 roku, jest to jeden z największych skarbów rzeźbiarskich Małopolski. Przedstawia on scenę koronacji Najświętszej Marii Panny przez Trójcę Świętą. Oprócz tego w tryptyku możemy podziwiać przedstawienia świętego Franciszka, świętego Antoniego Pustelnika, świętego Leonarda oraz świętego Bernardyna z Sieny.
Boczne ołtarze pochodzą z pierwszej połowy XVIII wieku, zostały utrzymane w stylu barokowym. Wśród innych osiemnastowiecznych zabytków warto wymienić obraz adoracji Trójcy Świętej oraz zasłonę wielkopostną, na której widnieje przedstawienie pochodu na Kalwarię.
Wspomniana już wcześniej wieża ma budowę izbicową, a bijące w niej dzwony pochodzą kolejno z lat: 1540, 1732 oraz 2006. Pierwszy zdobi inskrypcja „Ave Maria Gracia [Ple]na, Dominus Tecum”, drugi nosi inicjały nieznanego fundatora oraz wezwanie „Antone Eremita Ora Pro Nobis” (Antoni Pustelniku, módl się za nami). Ostatni, najnowszy, poświęcony jest pamięci Jana Pawła II.
Źródła:
ŁOPUSZNA| Kościół św. Trójcy i św. Antoniego Opata
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY