BONARÓWKA – Cerkiew pw. Opieki Matki Boskiej
Prezbiterium cerkwi w Bonarówce ozdobił artysta ukraiński – Paweł Zaporowski. Obecnie cerkiew pełni funkcję kościoła filialnego parafii rzymskokatolickiej w Żyznowie. Nieopodal świątyni znajduje się urokliwy zabytkowy cmentarz. Warto poświęcić mu chwilę.
CERKIEW
W BONARÓWCE
Bonarówka to nieduża miejscowość w województwie podkarpackim. Trafimy tam jadąc od Krosna w kierunku Strzyżowa i Żyznowa. Na miejscu koniecznie trzeba odwiedzić grekokatolicką cerkiew pw. Opieki Matki Bożej. Świątynia powstała w pierwszej połowie XVII wieku, a w XIX wieku pod kierownictwem cieśli Jana Lisko budynek został przebudowany. Trójdzielna wcześniej świątynia stała się jednonawową, zyskała także wieżę, w której znajduje się babiniec. Czym on jest? W staropolszczyźnie w ten sposób określano miejsce w kościele przeznaczone dla kobiet żebrzących. To także przestrzeń, w której mogli przebywać niewierni, heretycy oraz Żydzi, jeśli chcieliby posłuchać kazania lub katechezy. W synagogach i cerkwiach to przestrzeń wydzielona dla kobiet i żeńskiej służby.
Oglądając wnętrze świątyni trudno nie zwrócić uwagi na polichromię, której autorem jest Paweł Bogdański. Rodzinę Bogdańskich obecnie określa się jako „klan” malarzy, a ich prace są wysoko cenione przez kolekcjonerów. Tradycję zapoczątkował pochodzący ze szlacheckiej rodziny Józef Bogdański (1801-1884), który wykonał między innymi ikonostas świątyni w Sukowatem koło Leska, polichromie i konostasy w świątyniach: w Ropkach koło Gorlic, w Snietnicy, w Świątkowej Małej, w Tyrawie Solnej, Siemuszowej, parafii w Krościenku Wyżnym, w Jaśliskach oraz w Lalinie koło Sanoka.
Jego syn, wspomniany Paweł, poszedł w ślady ojca i wykonał szereg pięknych prac w wielu świątyniach regionu. Wśród jego najsłynniejszych prac jest obraz „Ecce Homo” (kiedyś w kapliczce w Lisznej, obecnie w skansenie w Sanoku), ikona „Ostatnia wieczerza” dla cerkwi w Wańkowej (obecnie w tym samym skansenie) czy ikonostas w Trzcianie koło Dukli. Tradycja malarska była kultywowana w rodzinie przez kolejne pokolenia.
Prezbiterium cerkwi w Bonarówce ozdobił artysta ukraiński – Paweł Zaporowski. Obecnie cerkiew pełni funkcję kościoła filialnego parafii rzymskokatolickiej w Żyznowie. Nieopodal świątyni znajduje się urokliwy zabytkowy cmentarz. Warto poświęcić mu chwilę, gdyż spośród 38 nagrobków najstarszy pochodzi z 1902 roku.
Źródła:
BONARÓWKA | Kościół pw. Cerkiew Matki Bożej
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY