CIEMNIEWKO – Kościół pw. św. Mikołaja
Najstarsze źródła historyczne wymieniają nazwę Czerbniewo, która miała być ówcześnie używana wobec Ciemniewka, już w 1378 roku. Zachowały się dokumenty poświadczające erekcję parafii z rąk biskupa płockiego. Kronikarze okoliczni już w 1384 roku, pisząc o tej okolicy, wspominali o działającym kościele, zatem budowa przebiegła dość szybko.
KOŚCIÓŁ
W CIEMNIEWKU
Potężna drewniana świątynia wznosi się wśród pięknej zieleni. Już sam spacer dookoła trójnawowej konstrukcji wywrze spore wrażenie na każdym wrażliwym na piękno architektury sakralnej podróżniku i podróżniczce. Kościół znaleźć jest nietrudno, wystarczy przejechać około 13 kilometrów na południowy wschód od Ciechanowa.
Najstarsze źródła historyczne wymieniają nazwę Czerniewo, która miała być ówcześnie używana wobec Ciemniewka, już w 1378 roku. Zachowały się dokumenty poświadczające erekcję parafii z rąk biskupa płockiego. Kronikarze okoliczni już w 1384 roku, pisząc o tej okolicy, wspominali o działającym kościele, zatem budowa przebiegła dość szybko. Druga świątynia powstałą w XVI wieku, a jej otwarcie zbiegło się ze zmianą patrona parafii. Najświętszą Maryję Pannę i św. Mikołaja zastąpił święty Jan Chrzciciel. Kolejna świątynia, znów pod wezwaniem św. Mikołaja, budowana była przez wiele lat, w trybie rozłożonym na etapy. Prace rozpoczęto w 1757, postawiono nową nawę i przeniesiono ołtarze ze starego kościoła, który następnie rozebrano i wykorzystano do postawienia prezbiterium.
Istotną rolę w tym jak dziś wygląda świątynia, miała właścicielka majątku w XIX wieku – Róża Mierzyńska. To dzięki jej funduszom budynek został przebudowany i powiększony.
Kościół zachwyca nie tylko od strony zewnętrznej. W środku można podziwiać polichromię autorstwa Bronisława Bryknera, z 1929 roku. Artysta zawarł w niej elementy sztuki huculskiej, za co został doceniony przez jury nagrody Wystawy Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.
W świątyni warto także zwrócić uwagę na XIX-wieczne ołtarze. Wszystkie trzy trafiły tutaj z Ciechanowa. Główny został ozdobiony obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem, datowanym na przełom XVII i XVIII wieku. Obraz otoczony jest wotami, które wierni pozostawili jako dowody wdzięczności za wysłuchane modlitwy.
CIEMNIEWKO | Kościół pw. św. Mikołaja
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY