NARUSZEWO - Kościół p.w. Przenajświętszej Trójcy
Naruszewo setek lat związane jest z zakonem sióstr norbertanek. Zachowane dokumenty wskazują, że wieś była elementem dóbr klasztornych już w XII wieku. W kolejnych stuleciach tamtejsi proboszczowie otrzymywali kolejne przywileje, w tym dziesięciny i kary zasądzane wobec chłopów posiadających ziemię. Wieś pozostała w dobrach kościelnych do 1797 roku.
KOŚCIÓŁ
W NARUSZEWIE
Historia tej miejscowości jest nierozerwalnie związana z parafią. Naruszewo od ponad dwóch i pół wieku może pochwalić się fascynującą świątynią, jednak nie jest ona pierwszą, która tu powstała. Obecny kościół w parafii św. Tekli miał zostać wzniesiony pod koniec XVIII wieku. Inicjatorem budowy był proboszcz płockiego zakonu norbertanek – Konstanty Wolicki.
Sama wieś ma znacznie dłuższą historię, o czym świadczy odkryty tam w 1983 roku skarb. Dzieci z okolicznej szkoły wykopały go, bawiąc się na placu budowy wodociągów. Znalezisko zawierało srebrne monety, których część pochodziła nie tylko z terenów dzisiejszej Polski, ale także z Węgier i Czech.
Źródła historyczne wskazują, że najprawdopodobniej pełnoprawna parafia działa tutaj od XII lub XIII wieku. Spisane pod koniec XVI wieku dokumenty odnalezione w bibliotece seminarium duchownego w Płocku wskazują na istnienie w 1596 roku w Naruszewie kościoła. Kolejne zapisy w dokumentach donoszą o pożarze w 1629 r. i odbudowie świątyni wraz z konsekracją w 1645 roku.
Naruszewo od setek lat związane jest z zakonem sióstr norbertanek. Zachowane dokumenty wskazują, że wieś należała do dóbr klasztornych już w XII wieku. W kolejnych stuleciach tamtejsi proboszczowie otrzymywali kolejne przywileje, w tym dziesięciny i kary zasądzane wobec chłopów posiadających ziemię. Wieś pozostała w dobrach kościelnych do 1797 roku.
Świątynia, do podziwiania której chcemy Was zaprosić, została zbudowana w 1786 roku, a w XX wieku przechodziła trzy zaawansowane remonty i przebudowy.
Kościół jest orientowany, został zbudowany z drewna sosnowego. Jednokalenicowy spadzisty dach zwieńcza sześciokątna wieżyczka na sygnaturkę. Ozdobiono ją blaszanym dachem hełmowym w kształcie stożka. Surowa z pozoru fasada harmonijnie współgra z otaczającą obiekt przyrodą.
Wewnątrz świątyni warto zwrócić uwagę na zrekonstruowany strop belkowy, prospekt organowy z XIX wieku oraz sam instrument, który powstał w 1883 roku. Główny ołtarz oraz ambona datowane są na pierwszą połowę XVII wieku i zostały wykonane w stylu manierycznym. Ołtarze boczna natomiast pochodzą z XVIII wieku i prezentują styl barokowy. Do grona ciekawych detali warto dodać także zabytkową chrzcielnicę w kształcie kielicha, także z XVIII wieku.
Kościół p.w. Przenajświętszej Trójcy znajduje się na „Norbertańskim Wzgórzu”, a wśród jego zabytków, szczególną uwagę zwracamy na znajdującą się w ołtarzu głównym figurę „Matki Bożej Zwycięskiej”.
NARUSZEWO - Kościół pw. Przenajświętszej Trójcy
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY