MICHALICE – Kościół pw. św. Michała Archanioła
Na ścianach ukazano sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Wśród nich jest między innymi strącenie zbuntowanych przeciwko Bogu aniołów, ucieczka Lota z pogrążonej w kataklizmie Sodomy, sen Jakuba, w którym Bóg ukazał mu drabinę do Nieba, wojsko machabejskie czy zwiastowanie.
KOŚCIÓŁ
W MICHALICACH
Najstarsza świątynia w Michalicach powstała już w XIII wieku. Ta, do której zwiedzania serdecznie zapraszamy, stanęła na jej miejscu w 1614 roku. Drewniany, orientowany kościół konstrukcji zrębowej zbudowany został z belek lipowych i sosnowych, na kamiennej podmurówce. Uwagę zwraca także sąsiadująca z nim wieża zwieńczona hełmem baniastym z ośmioboczną latarnią.
Choć z zewnątrz wydaje się surowy, w środku zachwyca bogactwem zdobień i wyposażenia. Przepiękny kasetonowy strop ozdobiony został polichromią wykonaną temperą na zaprawie kredowo-klejowej. Podzielono go na dwie części: pierwsza to kwatera ozdobiona roślinnymi ornamentami, kolejna podzielona jest na 11 rzędów pól. Wśród nich znajdują się wyobrażenia roślinne, wizerunki świętych i sceny z ich udziałem, herby zacnych rodów. Pomiędzy polami także wykonano zdobienia z motywów zwierzęco-roślinnych. Choć grozi to bólem szyi (od zadzierania głowy), polecamy dokładne oglądanie tego oszałamiającego przykładu sztuki sakralnej.
To jednak nie wszystko. W świątyni równie ciekawe są obrazy i malowidła, które znajdziemy na ścianach. Umieszczono tu dwanaście scen, choć niestety nie wszystkie zachowały się w dobrym stanie. Zdobienia malarskie znajdziemy także na wejściach z prezbiterium do zakrystii oraz z kruchty do kościoła. Polichromowane są zarówno odrzwia, jak i drzwi.
Na ścianach ukazano sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Wśród nich jest między innymi strącenie zbuntowanych przeciwko Bogu aniołów, ucieczka Lota z pogrążonej w kataklizmie Sodomy, sen Jakuba, w którym Bóg ukazał mu drabinę do Nieba, wojsko machabejskie czy zwiastowanie. Ciekawe są także umieszczone pośród tych scen obrazy o tematyce dydaktycznej jak choćby zachęta do czytania. Kościoły od wieków były miejscami, gdzie należało chłonąć naukę nie tylko z ołtarza, ale także ze wszystkich innych elementów: od architektury, przez elementy wystroju, po detale wyposażenia. Z pewnością świątynia w Michalicach była i pozostaje taką otwarta kolorową księgą nauczającą o boskich cudach i biblijnych przypowieściach.
Barwne polichromie powstawały w XVII wieku. W zachodniej części nawy warto zwrócić uwagę na drewniany chór muzyczny z 1668 roku z dostawioną osiemnastowieczną emporą. Ołtarze pochodzą z 1668 oraz z 1699 roku, ambona i chrzcielnica z XVIII wieku, podobnie jak organy.