STARY KORNIN - Cerkiew pw. św. Anny
Cerkiew pod wezwaniem świętej Anny wybudowano w 1773 roku. Z początku rola mniejszej świątyni miała być tymczasowa i pomocnicza. Okazało się jednak, że budynek będzie potrzebny znacznie dłużej. W 1903 cerkiew została konsekrowana, doczekała się także remontu i przebudowy.
CERKIEW
W STARYM KORNINIE
Urocza błękitna cerkiew świętej Anny jest jedną z trzech zabytków sakralnych znajdujących się w Starym Koninie i okolicach. Zatem wybierając się do tej miejscowości od razu zaplanujcie odwiedziny w pozostałych świątyniach: cerkwii świętego Michała Archanioła oraz kaplicy św. Proroka Eliasza w pobliskiej wsi Morze. Parafia św. Michała Archanioła, do której należy cerkiew świętej Anny, ma prawie pięćsetletnią historię, a jej pojawienie się na mapie związane jest z nadaniami ziemskimi Kazimierza Mikołaja Sapiehy, datowanymi na 1639 rok. Istnieje legenda, wedle której lokacja parafii związana jest z cudownym wydarzeniem. Lokalnej ludności miała się ukazać Matka Boska, stojąca na jednej z Topoli, w 1709 roku. Dzięki temu objawieniu Stary Kornin stał się ważnym ośrodkiem kultu maryjnego i zyskał status sanktuarium. Na pamiątkę cudu w świątyni umieszczono ikonę, która stała się celem pieglrzymek. Umieszczono przy niej księgę cudów, gdzie notowano przypadki uzdrowień oraz pomocy cierpiącym. Cudowny wizerunek pozostał na miejscu do 1915 roku, gdy w wyniku przesiedleń ludności prawosławnej w głąb Rosji została wywieziona i ślad po niej zaginął.
Cerkiew pod wezwaniem świętej Anny wybudowano w 1773 roku. Z początku rola mniejszej świątyni miała być tymczasowa i pomocnicza. Okazało się jednak, że budynek będzie potrzebny znacznie dłużej. W 1903 cerkiew została konsekrowana, doczekała się także remontu i przebudowy. Nabożeństwa ku czci patronki odbywają się tam dwa razy w roku: 7 sierpnia oraz 22 grudnia. Główne nabożeństwa dla wiernych odprawiane są w świątyni św. Michała Archanioła. Ze względu na swoją rolę oraz rozmiar cerkiew pw. św. Anny nazywana jest „małą cerkwią”.
Cerkiew została wybudowana w konstrukcji zrębowej, ma jedną nawę, całość jest orientowana. Podczas ostatniego remontu w XX wieku dodano jej daszek nad głównym wejściem, wsparty na dwóch słupach. Prezbiterium jest mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie. Dachy świątyni wykonano z blachy, a nad małą wieżyczką, umieszczoną nad nawą, znajduje się baniasty hełm.
Stary Kornin znajduje się w ciekawej i przepięknej okolicy, zatem planując odwiedziny w cerkwii pod wezwaniem świętej Anny warto znaleźć czas na wizytę w Hajnówce i Dubiczach Cerkiewnych.