Kosciół
W KIELCACH
Kościół w Białogonie powstał na skutek usilnych starań lokalnej społeczności. Z inicjatywy właściciela białogońskich zakładów metalowych inż. Leona Skibińskiego powstał w 1916 roku komitet budowy kaplicy w centrum fabrycznego osiedla, przyłączonego do Kielc po II wojnie światowej. 17 kwietnia 1918 parafię ufundował bp Augustyn Łosiński. Projekt, wykonany przez Mateusza Galasa nawiązywał do bliskiego architektowi stylu zakopiańskiego. W planie naniesiono wyraźne ślady typowego dla Kielc układu funkcjonalnego drewnianych kaplic.
Jednonawowa świątynia z kaplicą i zakrystią pokryta jest gontem. W kruchcie mieści się tablica z pamiątkowym medalem wybitym z okazji uruchomienia Huty Aleksandra. W 1960 roku z inicjatywy proboszcza księdza Franciszka Sieradzkiego wybudowano dzwonnicę, w której umieszczono stary dzwon nazwany „Aleksandrem”. W 1981 roku kościół przeszedł gruntowny remont, m.in. wymieniono drewnianą podłogę na posadzkę z marmuru oraz usunięto starą ambonę. W 1993 roku kościół wraz z drewnianą dzwonnicą i drewnianym ogrodzeniem z bramką, jako zespół, został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych. W 2005 roku parafia uzyskała pozwolenie na budowę nowego kościoła. 6 sierpnia 2005 bp Kazimierz Ryczan poświęcił plac pod budowę przyszłej świątyni przy ul. Kolonia. Nowa świątynia to budynek w typie bazylikowym, trójnawowy z dwiema wysokimi wieżami. Motywem przewodnim trzynastu kościelnych witraży to siedem sakramentów świętych,
W rozecie zaś na fasadzie Świątyni znajdują się wizerunki czterech ewangelistów. Fundatorami witraży były rodziny z parafii. Dwa jako wotum za dar kapłaństwa ufundowali księża: ks. Jan Pałys – poprzedni proboszcz w Białogonie i ks. kan. Stanisław Kapica.
Źródła:
www.diecezja.kielce.pl/parafie/kielce-bialogon-przemienienia-panskiego
www.drewniane.swietokrzyskie.travel/index.php?action=zabytki&id=21
zabytek.pl/pl/obiekty/kielce-zespol-kosciola-par-pw-przemienienia-panskiego
Kościół Przemienienia Pańskiego
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY