Kosciół
W GRYWAŁDZIE
Gotycki, drewniany kościół parafialny pw. św. Marcina biskupa z Tours został wzniesiony w drugiej połowie XV wieku na miejscu wcześniejszej świątyni. Podanie głosi, że jeszcze wcześniej w tym właśnie miejscu znajdowała się pogańska gontyna. Nazwa Grywałd pojawiła się po raz pierwszy w 1330 roku w dokumentach jako Grünewald, czyli „zielony las”. Przed 1618 rokiem kościół znacznie przebudowano. Zmiany dotyczyły głównie konstrukcji dachu i stropów.
W tym okresie dostawiono również wieżę, a wnętrze pokryto polichromią. Kościół zachował do dziś swój pierwotny gotycki charakter. Jest to świątynia orientowana (prezbiterium zwrócone na wschód), trójdzielna, obita i pokryta gontem. Składa się ze zrębowego prezbiterium i nawy oraz czworokątnej wieży o konstrukcji słupowej. Prezbiterium zamknięte jest prostokątnie, co jest typowe dla kościołów podhalańskich. Do prezbiterium od północy przylega zakrystia (rozbudowana w początkach XX w.) a do nawy od południa przedsionek czyli kruchta (dobudowana w 1845 r.).
Interesującą scenę przedstawia malowidło na ścianie za głównym ołtarzem – Michał Archanioł strąca do piekła szatana, przedstawionego w postaci niedźwiedzia. Polichromia w nawie ukazuje sceny Męki Pańskiej. Prezbiterium i nawę przykrywają oddzielne dachy dwuspadowe. W dachu nad nawą znajduje się niewielka czworościenna sygnaturka. Jest to prawdopodobnie efekt przebudowy. Przypuszcza się, że pierwotnie był tu typowy dla małopolskich kościołów gotyckich dach jednokalenicowy. Wieża posiada nadwieszoną izbicę i nakryta jest stromym dachem namiotowym o załamanych ścianach. Obiekt znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.
Źródła:
grywald.podhale.pl/kosciol-sw-marcina/
www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty&id=55
Kościół św. Marcina Biskupa
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY